2018 01 17
Naujienų agentūra

  

 

 

                                                                                                   

                                                                                   

Nemuno euroregionas atšventė 20 metų įkūrimo sukaktį
NAUJIENOS -> Kitos naujienos

Birželio 6-ąją sukako lygiai 20 metų, kai buvo įkurta Pasienio regionų sąjunga, pavadinta Nemuno euroregionu. Ta proga „Mercure Marijampolė“ viešbučio konferencijų salėje buvo surengta tarptautinė konferencija „Euroregionas Nemunas-Niemen-Неман“ – bendradarbiavimas tarp pasienio regionų ir kaimyninių šalių. 

Konferencija prasidėjo nuo sveikinimo žodžių. Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Valdas Tumelis, pats nemažai prisidėjęs prie euroregiono įkūrimo veiklos sakė, kad per tuos 20 metų daug kas buvo padaryta, ne kartą reikėjo ir atkaklumo, ir užsispyrimo, kurio biuro vadovui Gintarui Skamaročiui niekada netrūko. Jis prisiminė, kiek buvo aistrų ir biurokratinių pinklių biurui su partneriais projektuojant ir tiesiant pasienio kelius su Lenkija, o dabar visi tais keliais naudojasi ir džiaugiasi. Jis ir toliau linkėjo siekti užsibrėžtų tikslų ir to, kas kartais atrodo net neįmanoma.

Sutartį prieš 20 metų pasirašęs tuometis Marijampolės apskrities viršininkas Kostas Jankauskas džiaugėsi, kad euroregionas sėkmingai gyvuoja jau 20 metų, kad padaryta daug įvairiausių darbų, įgyvendinta dešimtys projektų, kurių naudą pajuto pasienio regionų žmonės. „Jūs pasiekėte savo, visada turėjote perspektyvą, konkretų tikslą. Dabar, kai įgyvendinamas 2014-2020 metų programavimo laikotarpis, vėl laukia atsakingi darbai, kuriuos, tikiu, jūs sėkmingai įveiksite“, - sakė sutarties dėl Pasienio regionų sąjungos įkūrimo signataras.

Buvęs Marijampolės rajono meras Juozas Vaičiulis, taip pat stovėjęs prie euroregiono kūrimo ištakų, sakė, kad tuometė rajono savivaldybė matė šios sąjungos reikšmę ir svarbą, kartu su Marijampolės miesto savivaldybe pasirašydamos viešosios įstaigos Nemuno euroregiono Marijampolės biuro steigimo sutartį bei Gintarą Skamaročių pakviesdami būti šios įstaigos vadovu. „Tuomet dar trijų valstybių pasienio regionuose gyveno 4 milijonai gyventojų, tad buvome didelė jėga. Darbų buvo daug, įdomių ir svarbių, įgyvendinti projektai davė daug naudos žmonėms, o tai yra svarbiausia“,  - sakė dabartinis Marijampolės savivaldybės kontrolierius J.Vaičiulis.

Sveikindama laikinai Lenkijos ambasadorės pareigas Lietuvoje einanti Maria Ślebioda pabrėžė, kad euroregionas buvo kuriamas tam, jog būtų glaudesnis bendradarbiavimas tarp kaimyninių tautų, kad būtų laužomi stereotipai, didinamas tarpusavio supratimas. Tie tikslai išliko per visus du dešimtmečius, o supratimą ir toliau reikia stiprinti, nes iškyla įvairių klausimų, nuomonių skirtumų, bet sutarimas ir supratimas lieka. Ji priminė, kiek projektų buvo įgyvendinta ir kokios pinigų sumos įgyvendintos Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionuose. „Einame gera kryptimi, dabar vyksta INTERREG projektų rengimas, tad bendradarbiavimas būtinas ir toliau“, - sakė ji.

Buvęs Gumbinės (Gusevo) vadovas, dabartinis Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities dūmos pirmininkės pirmasis pavaduotojas Aleksandras Bogdanovas perdavė sveikinimus nuo Dūmos, sakė, kad išties per 20 veiklos metų padaryta labai daug. „Būna, kad ne visi supranta šio darbo prasmę, sulaukiate ir kritikos žodžių, kartais tai, kas nuveikta, ne iš karto sulaukia įvertinimo, bet tai tik dar labiau užgrūdina eiti į priekį. Šiame darbe reikia būti ir diplomatu, ir ekonomistu, ir finansininku, o juk niekas tokių įvairiapusių specialistų neruošia. Džiaugiamės marijampoliečių sėkme, kuria jie dalijasi ir su mūsų krašto partneriais. Per tuos metus daug ko išmokote ir sėkmingai einate į priekį, ko ir toliau linkime“, - sakė A.Bogdanovas.

Nemuno euroregiono Marijampolės biuro vadovą Gintarą Skamaročių sveikino partneriai - Gardino srities vykdomojo komiteto pirmininko Vladimiro Kravcovo, Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities gubernatorius Antono Alichanovo, srities dūmos pirmininkės Marinos Orgejevos sveikinimus perdavė šioms įstaigoms atstovavę asmenys. Sveikinimų sulaukta ir iš Alytaus, Birštono, Lazdijų, Vilkaviškio rajonų ir kitų savivaldybių vadovų bei atstovų, kurie linkėjo tolimesnės sėkmės, naujų įdomių projektų ir darbų.

Konferencijoje apie nuveiktus darbus ir bendradarbiavimo euroregione tarp Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos Karaliaučiaus srities pasiekimus kalbėjo G.Skamaročius, taip pat pasiekimus pristatė ir Lenkijos savivaldybių draugijos „Euroregionas Nemunas“ atstovas Valdemaras Baranovskij,  A.Bogdanovas ir Gardino srities vykdomojo komiteto ekonomikos komiteto pirmininkas Andrejus Sviridovas.

Antrojoje konferencijos dalyje Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo bei Europos kaimynystės ir partnerystės 2014-2020 metų programas, finansuosiančias Lietuvos ir kitu euroregiono šalių pasienio regionų bendrus projektus, jų milijoninius biudžetus, remtinų temų priemones pristatė Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos regioninės politikos departamento atstovė Julita Gaigalė.

Konferenciją tęsė diskusija apie Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos tolesnio bendradarbiavimo 2017-2027 metais kryptis ir nuostatas, buvo pasidalinta ir įžvalgomis. Baltarusijos ambasados Lietuvoje patarėjas Vadimas Losickij pasidžiaugė, kad sprendimas įkurti Nemuno euroregioną buvo labai reikalingas ir atliktas laiku, nes keturias kaimynines valstybes jau nuo labai senų laikų daug kas sieja. Jis pastebėjo, kad sienos tarp valstybių sukelia problemų, bet kaimynai siekia bendrauti ir bendradarbiauti ir vienas to pavyzdžių – kasmet Gardine rengiama ir didelio dėmesio sulaukianti mugė „Nemuno euroregionas“.

V.Losickij akcentavo, kad auga turizmas, galimybė be vizų trumpam aplankyti Gardino miestą ir aplink esančią Augustavo kanalo parko teritoriją sudomina vis daugiau lietuvių, tad perspektyvoje gali būti, jog lietuviai ten galės lankytis be vizų ne iki 5, o iki 14 dienų, ir pati teritorija bus praplėsta.  „Labai svarbu yra ir turizmas, ir žmogiškieji ryšiai, dialogas tarp kultūrų, nes tiek daug turime bendro mūsų istorijoje ir gyvenime.  Svarbu, kad bendrauja ir savivaldybės, ir atskiri kolektyvai, žmonės“, - sakė diplomatas.

Andrejus Šestakovas, Rusijos Federacijos ambasados Lietuvoje vyriausiasis patarėjas taip pat akcentavo bendradarbiavimo svarbą, jis pasidžiaugė, kad minėjimas sutapo su rusų poeto Aleksandro Puškino gimtadieniu, prisiminė, kad Karaliaučiaus kraštas davė Lietuvai ir Kristijoną Donelaitį. Jis ir toliau linkėjo ieškoti bendrų sąlyčio taškų, įveikiant laikinus sunkumus.

Palenkės vaivadijos maršalkos administracijos Balstogėje regioninės plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Izabela Łokić taip pat pabrėžė, koks didelis dėmesys šioje administracijoje skiriamas pasienio bendradarbiavimui, koks svarbus potencialas įžvelgiamas įgyvendinant pačius įvairiausius bendrus projektus. Ji pabrėžė, kad per tuos metus jau sukaupta didelė patirtis, yra geras įdirbis, todėl tęsti darbus neturėtų būti labai sunku.      

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ambasadorė ypatingiems pavedimams Gitana Grigaitytė, pasidžiaugusi per dvidešimt metų nuveiktais darbais, palietė ir tokius jautrius klausimus kaip Astravo atominės elektrinės statyba Baltarusijoje bei ekonominės sankcijos Rusijai dėl Krymo okupacijos, abiejų šių šalių pasyvumą dėl bendrų susitarimų pasirašymo, kuriuo būtų sprendžiamos Nemuno upės baseino aplinkosauginės problemos. Ji pabrėžė, kad negali šių klausimų nutylėti, nes Nemuno baseino teritorija užima 72 procentus Lietuvos teritorijos, tad Neries ir Nemuno upių vandens ir augmenijos bei gyvūnijos saugumas, o ypač elektrinės saugumo klausimai yra labai aktualūs.

„Santykiai tarp Rusijos Federacijos ir Europos Sąjungos šalių dėl žinomų priežasčių nėra geri, bet žmonių tarpusavio santykiai, ryšiai tarp kaimynų dėl to neturėtų nukentėti, mums svarbu bendradarbiavimas. Nuomonių skirtumai kai kuriais klausimais yra akivaizdūs, bet mes tų visų problemų čia dabar susirinkę neišspręsime. Per 27 mūsų šalies nepriklausomybės metus mes išsprendėme ne vieną sunkų klausimą ir į ateitį žiūrime pozityviai, suprasdami, kad vienų iš mūsų sėkmė yra naudinga ir kitiems“, - sakė diplomatė.                                               

Konferencijos metu apžvelgti ir kiti aktualūs klausimai dėl vietinio supaprastinto judėjimo per sieną, dėl būsimų programų įgyvendinimo. Renginio pabaigoje visų laukė puikus koncertas – jį dovanojo Marijampolės meno mokyklos violončelininkų trio bei Suvalkų miesto klasikinės muzikos grupė PARTITA. Populiarios klasikinės muzikos garsai dar kartą priminė, kad išlieka ir pačios svarbiausios yra tik amžinosios vertybės, apie kurias nemažai kalbėta šio jubiliejinio renginio metu.   

Nuotraukose - Nemuno euroregiono Marijampolės biuro pasiektus rezultatus pristato biuro direktorius G.Skamaročius; bendras konferencijos vaizdas; neformal; pertraukėlės metu bendrauja Lietuvos konsulas Seinuose Vaclavas Stankevičius, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ambasadorė ypatingiems pavedimams Gitana Grigaitytė ir Marijampolės mero patarėjas Albinas Mitrulevičius; opius klausimus aptaria V.Losickij, P.Šestakov, I.Lokič ir G.Grigaitytė; koncertuota violončelininkų trio (daugiau nuotraukų iš renginio galima rasti biuro "Facebook" puslapyje internete).

 

Nemuno euroregiono Marijampolės biuro inf. ir nuotraukos

  Atgal Archyvas Spausdinimo versija  
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra
© NEMUNO EUROREGIONO
MARIJAMPOLĖS BIURAS.
Visos teisės saugomos.


Naujienų portalas yra projekto „Nemuno euroregiono įvaizdžio gerinimas ir informacijos sklaida“ dalis.
Projektą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga

Sprendimas: Idamas.
Naudojama Smart Web sistema.